Významní rodáci

Mareš Václav

Mareš Václav

Václav Mareš se narodil  ve Strážkovicích 1.9.1940. Vyučil se strojním zámečníkem v Českých Velenicích, ale již při studiích začal vystupovat s ochotníky, recitoval a vystupoval na různých společenských akcích a intezinně sezačal zajímat o herectví.

V roce 1959 podal přihlášku na pražskou DAMU, kam ho přijali a kde v roce 1963 absolvoval.
Měl takové štěstí, že si ho hned po škole vybral sám Jan Grossman a nabídl mu angažmá v divadle Na Zábradlí. Zde prožil krásných a velice tvůrčích pět let (1963-1968). Hrál tu ve všech prvních hrách, tehdy začínajícího dramatika Václava Havla a hlavně v Kafkově "Procesu" a Jarryho "Králi Ubu", obojí ve výjmečné režii J. Grossmana. S těmito dvěma představeními vystoupovali po celé Evropě s obrovským úspěchem.

Nicméně v roce 1968 sám odchází, spolu s dalšími klíčovími osobnostmi - J.Grossmanem, Janem Libíčkem a Václavem Havlem. Určitě roky v divadle Na Zábradlí patřily k jeho diavadelně nejšťastnějším, ale chtěl už také hrát jiné, než absurdní divadlo.
Od roku 1968 se stává členem souboru divadla S. K. Neumanna (dnes Pod Palmovkou). Zde působil jako herec dvacet sezon a šest let byl i ředitelem. Sehrál zde spousty krásných a zajímavých rolí, především v "Oidipovi" hlavní roli, ve výtečné režii V. Lohnického a v "Tomáši Becketovi" v titulní roli a řada dalších.

V roce 1988 odchází do divadla E. F. Buriana. Dále byl v angažmá v divadlech Komedie a Rokoko, kde si zahrál další zajímavé role.
Hostoval v Dejvickém divadle v "Hamletovi", kde ztvárnil Polonia, dále hostoval ve Stavovském divadle ve hře "Arkádie" a hral zájezdová představení s divadlem P. Trávníčka.

Od šedesátých let se také pravidelně objevoval ve filmu, nebo na televizní obrazovce. Vidět jsme jej mohli například v detektivkách Případ mrtvého muže a Případ mrtvých spolužáků, ve snímcích Romaneto, Vrchní,prchni!, Dostih, Smrt talentovaného ševce, Bota jménem Melichar, Skalpel prosím, Anděl svádí ďábla, O zatoulané princezně, Šeptej, Konto separato, Byl jednou jeden polda II, III, Der Lebensborn - Praman života, Krev zmizelého, nebo v seriálech Bylo nás šest, Arabela, Chlapci a chlapi a v seriálu Ulice. Často točil také v Německu, kde si zahrál například v Rodina Fugrrova, v několika kriminálkách z cyklu Tatort, nebo ve filmech Nur mein Sohn war zeuge, Kašpar Hauser, M"ordische suche aj.

Jeho největším koníčkem byla od mládí literatura a kopaná. Byl ženatý s manželkou Alenou, mněl syna Martina, který je číšníkem, dceru Lucii, která je učitelkou v mateřské školce a mněl dva vnuky Jakuba a Marka.

Václav Mareš, známý jako dědeček ze seriálu Ulice a dabér, zemřel v sobotu 30.5.2009 ve věku 68 let na rakovinu krku.

S použitím materiálu osobnosti.cz

Další informace

Filmová databáze online FDb.cz

Dabingforum.cz