Přednášky a akce 2016

Přednáška o bylinkách a mastičkách

Dne 30.3.2016 proběhla v Knihovně obce Strážkovice další letošní přednáška na téma: „Bylinky a jejich použití v praxi.“

Přednášející pan Karel Štenbaur bývalý spolupracovník bylinkáře Pavla Váni velmi poutavě a zasvěceně vyprávěl o použití bylinek a produktů z nich. Ukázal svou výbornou znalost všech bylinek ať už více či méně známých, především pak těch, rostoucích v nedalekém okolí. Též ochotně odpověděl na všechny zvídavé dotazy, poradil s konkrétními problémy jako je např. atopický ekzém, opary, afty atd.   

Doufáme, že tato přednáška se setkala s velkým ohlasem, o čem svědčila plná místnost nadšených posluchačů.

Co jsme se mimo jiné dozvěděli:

  • Čaj na spaní

v lékárně si koupit chmel (šišky), 6 šišek zalít 1,5 litru vody (80-90°C), vypít šálek 15-20 minut před spaním.

  • Na atopický ekzém

30ks (oranžových) květů měsíčku lékařského, zalít slunečnicovým olejem, nechat 40 dnů macerovat. Dávat do koupele.

  • Křečové žíly

28 květů kaštanu naložit do litru alkoholu. Nechat 60 dní, přecedit. Mazat na nohy.

Přednáška o bylinkách a mastičkách Přednáška o bylinkách a mastičkách


Přednáška o bylinkách a mastičkách

Středa 30.03.2016 od 17:00 hod. Knihovna obce Strážkovice

Podrobnosti na plakátu:

Přednáška o bylinkách a mastičkách

Těšíme se na setkání s Vámi


Návštěva dětí Mateřská škola Cvrček v knihovně

Březen „Měsíc knihy“

Toto heslo je stále aktuální. Jelikož se snažíme vychovávat naše nejmenší k lásce ke knihám a literatuře vůbec, pozvali jsme děti z MŠ Cvrček na návštěvu knihovny ve Strážkovicích.

Nejprve si děti prohlédly knihovnu, ukázali jsme jim, kde mohou najít knihy určené právě pro nejmenší čtenáře, seznámili jsme je s tím, jak si lze knihu vypůjčit a jak se mají k vypůjčené knize správně chovat. Děti si poslechly pohádku O Perníkové chaloupce a namalovaly nám překrásné obrázky. Hlavním tématem těchto obrázků byla právě chaloupka, Ježibaba a někteří si troufli i na Jeníčka a Mařenku. Všichni se také dozvěděli o možnosti přístupu na internet a výuce Angličtiny právě v knihovně a zazpívali si společně se zvířátky anglickou písničku.

Nadchla je také spousta her, které jsou v naší knihovně pro všechny zájemce.

Doufáme, že se všem dětem u nás v knihovně líbilo a že jsme získali nové budoucí vášnivé čtenáře a návštěvníky.

H.H.

Návštěva dětí Mateřská škola Cvrček v knihovně Návštěva dětí Mateřská škola Cvrček v knihovně


Ze Šumavy až tam, kde vychází slunce ...

Přednáška Strážkovice 27.02.2016 od 17:00 hod.

Dne 27. února se konala další ze série přednášek pořádaných v letošním roce Obecním úřadem a Knihovnou obce Strážkovice s názvem „Ze Šumavy až tam, kde vychází slunce“. Marek Klásek ze Soběšic, Petr Průcha z Volenic a Jan Chrž z Rokycan. To jsou tři nadšenci, kteří se vydali na motorkách až do vzdáleného Japonska. Poprvé se na takovou cestu vydal Průcha, ostatní už se podívali například do Mongolska, Indie, Kazachstánu a Sýrie. O tom, co vše během cesty do Japonska zažili, co je překvapilo a na co nezapomenou, si povídal Marek Klásek, celé své vyprávění provázel fotkami a filmem. Cesta trvala 68 dnů. Původní plán byl jen na devět týdnů. Všechny posluchače přilepil k zemi spoustou zážitků. Například, jak byli na Sachalinu na rybářské lodi, nalovili kraby, hned uvařili a pak snědli. Krásně vyprávěl i o lidech se kterými se na své cestě setkali, o tom jak se k nim tito lidé chovali a jak jim po cestě pomáhali. Na zpáteční cestě se porouchala i motorka, když přejeli hranici Evropy a Asie. Jelikož to neměli jak opravit, rozhodli se, že ji potáhnou, a to tak daleko, než to „zařízne" policie. Dojeli nakonec až domů. Přes hranice to musel přetlačit. Na šňůře tak jel 3900 kilometrů. Celkem najeli 29 260 kilometrů. I když sama nejsem fanda do motorek byla jsem celým vyprávěním nadšena.

Ze Šumavy až tam, kde vychází slunce ... Ze Šumavy až tam, kde vychází slunce ...

Překvapil mě zájem, anebo možná spíš nezájem o takovou přednášku. Nejvzdáleněší posluchač přijel až ze Znojma. Domácích přišlo pouze 22. Budeme tedy hledat nějaká další témata, která možná nadchnou více zájemců. Těšíme se s Vámitedy někdy příště nejen na motorkách.

H.H.

 


Ze Šumavy až tam, kde vychází slunce ...

Přednáška Strážkovice 27.02.2016 od 17:00 hod.

Knihovna obce Strážkovice Vás zve na přednášku "Ze Šumavy až tam, kde vychází slunce"

Poutavá přednáška s videoprojekcí o adrenalinové  cestě do Japonska a zpět. Na motorkách po vlastní ose, 29.260 km za 68 dní.

Marek Klásek, Petr Průcha a Jan Chrž

Ze Šumavy až tam kde, vychází slunce ...

Více informací zde

Těšíme se na setkání s Vámi a přejeme příjemný zážitek.


Masopustní tradice v Jižních Čechách a na Doudlebsku

Poutavá přednáška 15.01.2016

Dne 15. ledna 2016 se uskutečnila letos první, z mnoha plánovaných přednášek, pořádaná Knihovnou obce Strážkovice společně s Obecním úřadem. Přednášející pan PhDr. Jan Šimánek z Historického ústavu Filozofické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích velmi poutavě vyprávěl na téma "Masopustní tradice v Jižních Čechách a na Doudlebsku". Pan Šimánek seznámil posluchače s historií vzniku Masopustu, významem a rozdíly v oblečení koledníků či dalších tradičních masek v jednotlivých částech regionu. Celé vyprávění bylo doplněno filmovými ukázkami a fotografiemi. Posluchači mohli vidět např. masopustní průvod z Komařic z roku 1953, nebo budovu Strážkovické kovárny i s tehdejším kovářem ve filmovém týdeníku z roku 1947. Všech sedmnáct zúčastněných posluchačů jistě strávilo příjemný a jistě velmi poučný lednový večer. Panu PhDr. Šimánkovi patří náš velký dík a obdiv s jakou láskou a zaujetím dokáže o Masopustní tradici vyprávět. Již nyní se těšíme na další setkání s panem  PhDr. Šimánkem při další připravované přednášce.

Masopustní tradice v Jižních Čechách a na Doudlebsku Masopustní tradice v Jižních Čechách a na Doudlebsku

H.H.