Výstrahy a upozornění ČHMÚ

Výstraha vydatný déšť

VÝSTRAHA ČHMÚ

Číslo:  PVI_2015/61

Vydaná: pondělí 17.08.2015 11:18  (09:18 UTC)

Na jev: VELMI VYDATNÝ DÉŠŤ (VYSOKÝ STUPEŇ NEBEZPEČÍ):

         Praha

         Středočeský

         Pardubický:(CR,SY,)

         Liberecký:(CL,)

         Ústecký

         Vysočina

         Jihomoravský

         od pondělí 17.08.2015 14:00  do středy 19.08.2015 06:00

Na jev: VYDATNÝ DÉŠŤ (NÍZKÝ STUPEŇ NEBEZPEČÍ):

         Karlovarský:(KV,)

         Plzeňský:(PJ,PM,PS,RO,)

         Jihočeský:(CB,JH,PI,ST,TA,)

         od pondělí 17.08.2015 11:00  do úterý 18.08.2015 12:00

S okamžitou platností rušíme výstrahu č. 2015/60 Rušíme výstrahu před nebezpečím požárů a silnými bouřkami. Vyhlašujeme výstrahu před vydatným až velmi vydatným deštěm.

V mělké brázdě nízkého tlaku vzduchu se bude nad střední Evropou udržovat zvlněné frontální rozhraní oddělující teplý vzduch na severovýchodě od studeného na jihozápadě. Během pondělí 17.8. a úterý 18.8. se bude toto rozhraní a s ním spojená oblast nejvydatnějších srážek přesouvat velmi zvolna k severovýchodu.

Během pondělí 17.8. a úterý 18.8. se bude na většině našeho území vyskytovat déšť, který bude místy trvalý a vydatný. Intenzita deště může přechodně zesílit při ojedinělých bouřkách.

V pondělí a v noci na úterý naprší na jihozápadě Moravy, na Českomoravské vrchovině a v Čechách mimo severovýchodu většinou 20 až 60 mm za 24 hodin.

V případné bouřce může déšť zesílit a část uvedeného úhrnu pak může ojediněle spadnout i za kratší dobu (cca 3 hodiny). Na západě a jihozápadě Čech začne během noci na úterý déšť slábnout.

V úterý a v noci na středu opět místy naprší 20 až 60 mm za 24 hodin, při bouřkách ojediněle i za kratší dobu. Oblast nejvydatnějších srážek se však posune směrem k severovýchodu. Výstrahu proto budeme upřesňovat i s ohledem na možnost dosažení nižších SPA, ke kterým by mohlo dojít v noci na středu.

Doporučení ke zmírnění následků jevů:

  • V oblastech zasažených krátkodobě intenzivními srážkami lze očekávat rychlý odtok vody ze svahů, rychlé rozvodnění malých toků, potoků a jindy suchých koryt, zatopení níže položených míst, sklepů, podemletí komunikací apod.
  • Při silném dešti dostatečně snížit rychlost jízdy autem, nebezpečí aquaplaningu, možnost i výrazného poklesu dohlednosti.
  • Při průtoku vody přes komunikace či jejich zatopení nevjíždět do vody, pozor na podemletí krajnic a mostů.

Vydalo: Centrální předpovědní pracoviště ČHMÚ - Praha/Borovička

         ve spolupráci s VGHMÚř

         http://pocasi.chmi.cz/